U-Multirank : Στα κορυφαία της Ευρώπης το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Posted: July 24, 2019

Στις πρώτες θέσεις μεταξύ Ευρωπαϊκών πανεπιστημίων κατατάσσεται το 2019 το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, βάσει των αποτελεσμάτων του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Αξιολόγησης U-Multirank.

Συγκεκριμένα, στον τομέα παραγωγής και διάχυσης γνώσης- ειδικότερα στο κριτήριο των ευφυών εταιριών/ spin offs – το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο έχει σημειώσει μία από τις υψηλότερες κατατάξεις στην Ευρώπη.

Παράλληλα, επιβεβαιώνεται η πρωτιά του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου στον τομέα της απασχολησιμότητας με 82% σε πτυχιακό επίπεδο και 95% σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Οι εν λόγω υψηλές και σημαντικές κατατάξεις του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου βρίσκονται σε άμεση συνάρτηση με τους στρατηγικούς πυλώνες ακαδημαϊκής αριστείας και καινοτομίας, βάσει των οποίων λειτουργεί το Πανεπιστήμιο σε όλους τους τομείς και τα πεδία.

Ταυτόχρονα, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κρίνεται πλέον και συγκρίνεται με ιστορικά και κορυφαία πανεπιστήμια της Ευρώπης, συμμετέχοντας ενεργά στην «Οικονομία της Γνώσης».