Το Πανεπιστήμιο μας συμμετέχει στη Βραδιά του Ερευνητή 2018

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου θα συμμετέχει και φέτος στην ετήσια γιορτή της επιστήμης, της έρευνας και της καινοτομίας, τη «Βραδιά του Ερευνητή» η οποία θα φιλοξενηθεί στους Χαρουπόμυλους Λανίτη στη Λεμεσό στις 28 Σεπτεμβρίου 2018 από τις 17.00 μέχρι τις 24.00, με ελεύθερη είσοδο.

Πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα και καινοτόμες επιχειρήσεις αφήνουν για λίγο τους χώρους εργασίας τους και παρουσιάζουν τις δράσεις και τα επιτεύγματα τους στο ευρύ κοινό, στο πλαίσιο της εκδήλωσης-θεσμός του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας.

H εκδήλωση της «Βραδιάς του Ερευνητή» είναι μια μεγάλη γιορτή για την επιστήμη και την έρευνα που διοργανώνεται κάθε χρόνο ταυτόχρονα σε περισσότερες από 300 πόλεις σε όλη την Ευρώπη. H εκδήλωση στην Κύπρο πραγματοποιείται φέτος για δωδέκατη συνεχή χρονιά υπό τον γενικό τίτλο «Human Era Night» και βασικό θέμα την έρευνα στον τομέα της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να απολαύσει μια δημιουργική βραδιά αφιερωμένη στην επιστήμη, την έρευνα και την καινοτομία μέσα από θεατρικά και μουσικά δρώμενα και με συμμετοχή σε πειράματα, παιχνίδια, συζητήσεις και διαγωνισμούς.

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου θα συμμετέχει με τις εξής δραστηριότητες:

«ΛΥΣΕ ΤΟ ΓΡΙΦΟ» Εκπαιδευτικός Όμιλος Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

Πόσο καλός είσαι στην επίλυση γρίφων; Πόσο εύκολα μπορείς να σπάσεις τον κώδικα ενός αρχαίου αλφαβήτου που χρησιμοποιήθηκε στην Κύπρο διαμέσου των αιώνων; Και τι να λέει άραγε ο γρίφος; Μάθε για τη δουλειά ενός επιστήμονα αρχαιολογίας, γλωσσολογίας και φιλολογίας, λύσε μυστικούς κώδικες γραμμένους σε παλαιότερα αλφάβητα που χρησιμοποιήθηκαν ανά τους αιώνες στην Κύπρο και σκάλισε το δικό σου όνομα σε ένα κομμάτι κεραμικό χρησιμοποιώντας ένα αρχαίο αλφάβητο

ΤΟ «ΝΤΟΜΙΝΟ» Ο ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ ΤΗΣ ΠΙΖΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ Κέντρο Μάθησης Πρώτης Αγωγής και Εκπαίδευσης - Εκπαιδευτικός Όμιλος Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

Τι κοινό μπορεί να έχει το κλασσικό παιχνίδι ‘ντόμινο’, ο Ιταλός μαθηματικός Λεονάρντο της Πίζας και η κοινή μαργαρίτα του Κυπριακού αγρού; Κοπιάστε να το μάθετε μέσα από μια διασκεδαστική, διαδραστική και δημιουργική δοκιμασία. Μέσα από ένα μαθηματικό πρόβλημα, μια σπαζοκεφαλιά σας προκαλούμε και σας προσκαλούμε σε ένα ταξίδι ανακάλυψης στο μαγικό κόσμο των μαθηματικών και στο αριθμητικό σύστημα της φύσης

ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ Ερευνητική Ομάδα Μάθησης στη Διδακτική των Φυσικών Επιστημών και των Μαθηματικών & Εκπαιδευτικός Όμιλος Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

Πώς το πράσινο χρώμα των φύλλων μετατρέπεται σε αποχρώσεις κίτρινου, κόκκινου και καφέ το φθινόπωρο; Πού βρίσκουν τα φύλλα τόσα πολλά χρώματα; Και που πάει το πράσινο χρώμα; Μικροί και μεγάλοι κοπιάστε να συμμετέχετε σε δραστηριότητες, πειράματα και διερευνήσεις, να μελετήσετε τα χρώματα της φύσης μέσα σε φύλλα και να ανιχνεύσετε χρώματα «πίσω» από το πράσινο της χλωροφύλλης. Ελάτε να ντυθούμε ερευνητές και να ανακαλύψουμε!

ΣΧΕΔΙΑΖΟΝΤΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕ ΤΟ UPISketch!

Θέλετε να δημιουργήσετε τη δική σας μουσική; Ελάτε να μάθετε για το εργαλείο σύνθεσης UPISketch. Ένα εργαλείο σύνθεσης, που βασίζεται στην ιχνογραφία, ο χρήστης, δηλαδή, έχει τη δυνατότητα να σχεδιάσει ηχητικά τοπία βάσει της μελωδικής τους καμπύλης, όπως και σε μία συμβατική παρτιτούρα. Οι τονικές εντάσεις, ωστόσο, αποτυπώνονται απευθείας στη σελίδα για να ανταποκρίνονται σε συγκεκριμένα χρονικά σημεία, χωρίς να απαιτείται από το χρήστη να έχει ιδιαίτερες γνώσεις σολφέζ. Ας γίνουμε συνθέτες για μια βραδιά!

«ΚΑΛΑ» ΚΑΙ «ΚΑΚΑ» ΛΙΠΗ – ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ; Σχολή Θετικών Επιστημών

Το ελαιόλαδο αποτελεί ένα αναπόσπαστο κομμάτι της πολιτιστικής κληρονομιάς της Κύπρου. Αλλά πόσο καλό είναι σε σύγκριση με τα στερεά λίπη και άλλα έλαια; Τι είναι τα «κορεσμένα» και «ακόρεστα» λιπαρά και πώς επηρεάζουν την υγεία μας; Ελάτε να ανακαλύψουμε μαζί μέσα από ένα παιχνίδι αντιστοίχισης ποια λιπαρά πρέπει να προτιμάμε και ποια να αποφεύγουμε!

Ο ΦΛΙΠ ΦΛΟΠ ΚΑΙ Ο ΑΡΑΜ

Μια διαδραστική βιωματική αφήγηση για παιδιά 4-7 ετών. Θα παρουσιαστεί το παιδικό διαδραστικό παραμύθι της συγγραφέως παιδικής λογοτεχνίας κας Κατίνας Ζένιου, εμπνευσμένο από το ποίημα του Γιώργου Σεφέρη «ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΤΗΣ ΛΕΥΚΑΣ». Τα παιδιά θα απολαύσουν την αφήγηση και θα συμμετάσχουν στο παραμύθι σαν να είναι ήρωες! Μετά την αφήγηση του παραμυθιού θα ακολουθήσουν δραστηριότητες δημιουργικής μάθησης και παιχνιδιού. Έναρξη: Πέμπτη 27/9 10:30 & 12:00, Παρασκευή 28/9 18:00 & 20:00

Για το Πρόγραμμα της εκδήλωσης της «Βραδιάς του Ερευνητή» πατήστε εδώ.