Διορισμός ως η νέα Πρόεδρος της Επιτροπής Εταιρικής Νομοθεσίας (CCBE)

Posted: July 25, 2019

Η Δρ. Αντιγόνη Αλεξανδροπούλου, Επίκουρη Καθηγήτρια και Συντονίστρια του μεταπτυχιακού προγράμματος της Νομικής Σχολής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, εξελέγη Πρόεδρος της Επιτροπής Εταιρικού Δικαίου του Συμβουλίου των Ευρωπαϊκών Δικηγορικών Συλλόγων (Council of Bars and Law Societies of Europe, «CCBE»). Το κορυφαίο αυτό όργανο των Ευρωπαίων δικηγόρων (CCBE) ιδρύθηκε πριν από 65 χρόνια και μέλη του είναι Δικηγορικοί Σύλλογοι όλης της Ευρώπης, εκπροσωπεί τα κοινά συμφέροντα ενώπιον ευρωπαϊκών και άλλων διεθνών οργανισμών ενός εκατομμυρίου δικηγόρων, από 45 χώρες (Ευρωπαϊκή Ένωσης, Ευρωπαϊκός Οικονομικός Χώρος και ευρύτερη Ευρώπη). Το CCBE αναγνωρίζεται ως η φωνή του ευρωπαϊκού νομικού επαγγέλματος αφενός από τους εθνικούς δικηγορικούς συλλόγους και αφετέρου από τα ευρωπαϊκά όργανα. H Δρ. Αλεξανδροπούλου θα αναλάβει καθήκοντα τον Ιούλιο 2018 και για περίοδο δύο ετών.

Ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Κωνσταντίνος Τσιμάρας τόνισε ότι η διάκριση «αναντίλεκτα αποτελεί μέγιστη τιμή εκτός από την Καθηγήτρια και για το ίδιο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιου Κύπρου αλλά και για την Νομική Σχολή. Αποτελεί αναντίρρητη απόδειξη του υψηλού επιπέδου, της αναγνωσιμότητας και της εξωστρέφειας  του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου και της Νομικής Σχολής».