Ημερίδα : Πώς μπορούμε να συμβάλουμε στην επαγγελματική επιτυχία των παιδιών μαs από το Κέντρο Καριέρας του Πανεπιστημίου μας

Posted: December 18, 2019

Το Κέντρο Καριέρας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργάνωσε εκδήλωση ενημέρωσης με θέμα  «Πώς μπορούμε να συμβάλουμε στην επαγγελματική επιτυχία των παιδιών μας.»

Η διευθύντρια του Γραφείου Φοιτητικής Μέριμνας  κα. Ελένη Μαρκαντώνη παρουσίασε ενδελεχώς τα εργαλεία και τα συστήματα που χρησιμοποιεί το Κέντρο Καριέρας για την προετοιμασία των φοιτητών και την επιτυχή ένταξη τους στην αγορά εργασίας. Επίσης, προέβη σε ανάλυση των μεθόδων ενδυνάμωσης της απασχολησιμότητας των φοιτητών και των πολλαπλών προγραμμάτων πρακτικής άσκησης που  συμμετέχουν οι φοιτητές στα πλαίσια των σπουδών τους.

Ειδική αναφορά έγινε επίσης στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εργοδότησης CSM που διαθέτει το Κέντρο Καριέρας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, η οποία εξυπηρετεί με εγκυρότητα και αμεσότητα τόσο τους εργοδότες όσο και τους φοιτητές και απόφοιτους του Πανεπιστημίου.  Αναφέρθηκαν  μέθοδοι και προσεγγίσεις που οι γονείς μπορούν να υιοθετήσουν για να συμβάλουν στη δραστηριοποίηση και επαγγελματική ανάπτυξη των παιδιών τους.

To Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατατάσσεται από τους Times Higher Education University Impact Rankings στην 76η θέση στον τομέα Decent Work and Economic Growth που αξιολογεί τομείς όπως τη Bιώσιμη Aνάπτυξη, την Πρακτική Άσκηση των Φοιτητών και την Απασχολησιμότητα των Αποφοίτων, ενώ κατατάσσεται ανάμεσα στα 101+ καλύτερα πανεπιστήμια στον τομέα της Καινοτομίας, Επιχειρηματικότητας και Υποδομών (Industry, Innovation and Infrastructure).  Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι το μοναδικό πανεπιστήμιο στην Κύπρο με τη διάκριση 5 αστέρια στον τομέα της Απασχολησιμότητας  από τον  QS Top Universities (QS Stars).