Συμφωνία συνεργασίας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου με το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

Posted: September 29, 2020

Tο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο υπέγραψαν σύμφωνο συνεργασίας.   Η εν λόγω στρατηγική συνεργασία αποσκοπεί στην ποιοτική αναβάθμιση των προσφερόμενων υπηρεσιών εκπαίδευσης με ιδιαίτερη έμφαση στα κοινά προγράμματα.

Το μνημόνιο συνεργασίας συνυπόγραψαν  ο Πρύτανης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Κώστας Γουλιάμος, με τον Πρόεδρο του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (ΕΑΠ), Καθηγητή Οδυσσέα Ζώρα.

Η υπογραφή του συμφώνου σηματοδοτεί το κοινό όραμα των δύο ακαδημαϊκών ιδρυμάτων να ανταποκριθούν όχι μόνο σε κοινά προγράμματα σπουδών ή στις σύγχρονες επιστημονικές εξελίξεις, αλλά και στις ανάγκες της ελλαδικής και κυπριακής κοινωνίας.

Σε δήλωσή του ο Πρύτανης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητής Κώστας Γουλιάμος υπογράμμισε πως «το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου όσο και το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο στοχεύουν μέσα από τη συνεργασία τους στην ενίσχυση της διεπιστημονικότητας και, παράλληλα, στη διάχυση και την αξιοποίηση εμβληματικών επιστημονικών πρωτοβουλιών προς την κοινωνία, καθώς μπορούν να συμβάλλουν στην πολιτισμική, εκπαιδευτική και οικονομική ανάπτυξη της Κύπρου και της Ελλάδας».