Το Πανεπιστήμιο μας υπέγραψε Μνημόνιο Συνεργασίας με το Ναυτικό Όμιλο Λευκωσίας

Posted: July 31, 2020

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας επιβεβαίωσαν την πρόθεση τους για ανάληψη κοινών δράσεων και την εδραίωση της συνεργασίας τους προς όφελος τόσο των φοιτητών του Πανεπιστημίου όσο και των αθλητών του Ομίλου. Η τελετή υπογραφής Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ των δύο οργανισμών πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου στη Λευκωσία.

Το Μνημόνιο προβλέπει τη συνεργασία σε ακαδημαϊκά, εκπαιδευτικά και ερευνητικά προγράμματα, καθώς και τη διοργάνωση κοινών σεμιναρίων, συνεδρίων και άλλων εκδηλώσεων. Μερικοί από τους κοινούς στόχους των ιδρυμάτων είναι η συνδιοργάνωση και υλοποίηση διαλέξεων και σεμιναρίων σε θέματα που αφορούν σε κοινούς τομείς δραστηριότητας, επιμέλειας, οργάνωσης και παρουσίασης επιστημονικών θεμάτων ειδικού ενδιαφέροντος. Προβλέπεται επίσης η επιχορηγημένη συμμετοχή των μελών του συμβουλίου του Ναυτικού Ομίλου σε διαλέξεις, σεμινάρια, ημερίδες,  συνέδρια και λοιπές ακαδημαϊκές δραστηριότητες που οργανώνονται και υλοποιούνται από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, αλλά και την παροχή υποτροφιών και άλλων οικονομικών κινήτρων σε αθλητές-μέλη του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας για φοίτηση ή παρακολούθηση προγραμμάτων σπουδών στο Πανεπιστήμιο (προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών, διδακτορικά και προγράμματα δια βίου μάθησης).

Το Μνημόνιο  υπογράφηκε, εκ μέρους του Πανεπιστημίου, από τον καθηγητή κύριο Ανδρέα Ευσταθίου, Αντιπρύτανη Έρευνας και Εξωτερικών Υποθέσεων, και από την πλευρά του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας από την Πρόεδρο του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας, κυρία Φρόσω Μανωλούδη.