Το Πανεπιστήμιο μας υπέγραψε συμφωνία συνεργασίας με το Υπουργείο Άμυνας

Posted: January 16, 2023

Σε τελετή που έγινε τον περασμένο μήνα στο Υπουργείο Άμυνας, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου υπέγραψε συμφωνία συνεργασίας με το Υπουργείο Άμυνας. Την συμφωνία υπέγραψε εκ μέρους του Πανεπιστημίου ο Πρύτανης  Καθ. Ανδρέας Ευσταθίου και εκ μέρους του Υπουργείου Άμυνας ο Γενικός Διευθυντής κύριος Ανδρέας Λουκά.

Η συμφωνία αφορά την δημιουργία Μηχανογραφικού Συστήματος Παρακολούθησης κλήσεων Στρατονομίας στο πλαίσιο του Μνημονίου Συνεργασίας το οποίο είχε υπογραφεί μεταξύ των συμβαλλομένων μερών. Το έργο θα υλοποιήσει ο Λοχίας κ. Λένος Αδάμου στα πλαίσια της πτυχιακής του εργασίας στο πρόγραμμα «Επιστήμη της Πληροφορικής» στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Κατά την διάρκεια της τελετής συζητήθηκαν επίσης οι προοπτικές για περαιτέρω συνεργασία στα πλαίσια του Μνημονίου αλλά και γενικότερα στα πλαίσια των πρωτοβουλιών του Υπουργείου Άμυνας για συνεργασία με ακαδημαϊκά και ερευνητικά ιδρύματα στη Κύπρο σε έρευνα και καινοτομία.

Στην τελετή υπογραφής της συμφωνίας παρέστησαν εκ μέρους του πανεπιστημίου ο πρόεδρος του Τμήματος Επιστήμης Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Μηχανικής  Δρ Ιωάννης Μίχος και ο Δρ Ανδρέας Γκροντούδης, Επίκουρος Καθηγητής στο ίδιο τμήμα. Στην τελετή παρέστη επίσης, στρατιωτική ηγεσία από το Υπουργείο Άμυνας και το Γενικό Επιτελείο της Εθνικής Φρουράς.