Επίσκεψη Συμβουλών EURES Σουηδίας στο Πανεπιστήμιο μας

Posted: June 6, 2022

Το προσωπικό του Κέντρου Καριέρας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου  (EUC) καλωσόρισε πρόσφατα,  τρεις συνεργάτες του Δικτύου EURES από τη Σουηδία.  Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, η κα Ingrid Hermansson, η κα Lara Feller και ο κ. Kemyar Zarrin μοιράστηκαν πληροφορίες σχετικά με ευκαιρίες εργασίας στη Σουηδία όπως επίσης και ανάγκες πρόσληψης ανά κλάδο, ενώ παράλληλα συζητήθηκαν λεπτομέρειες για τις συνθήκες διαβίωσης και πολιτιστικής προσαρμογής.

Η ημέρα ολοκληρώθηκε με συζήτηση στρογγυλής τραπέζης. Φοιτητές και  απόφοιτοι του EUC συνάντησαν τους συμβούλους EURES από τη Σουηδία και είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για θέσεις εργασίας στον τομέα τους και τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να υποβάλουν το ενδιαφέρον τους. Οι συμμετέχοντες έδειξαν πρόθυμοι να μάθουν όσα περισσότερα μπορούσαν για αυτήν την ευκαιρία και συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση.

Το Κέντρο Καριέρας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου εντάχθηκε στο Δίκτυο EURES τον Οκτώβριο του 2019. Το Κέντρο Καριέρας ενθαρρύνει και εμπνέει τους πτυχιούχους να αναζητήσουν ευκαιρίες απασχόλησης σε όλη την Ευρώπη, καθώς η αγορά εργασίας εκτείνεται πολύ πέρα ​​από τα όρια της Κύπρου.