Το Πανεπιστήμιο μας υπέγραψε Μνημόνιο Συνεργασίας με το Terra Cypria

Posted: October 9, 2019

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και ο περιβαλλοντικός οργανισμός Terra Cypria – Το Κυπριακό Ίδρυμα Προστασίας του Περιβάλλοντος επιβεβαίωσαν την κοινή τους πρόθεση για ανάληψη κοινών δράσεων που στοχεύουν στην  προστασία του περιβάλλοντος. Η τελετή υπογραφής Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ των δύο οργανισμών πραγματοποιήθηκε στις 24 Σεπτεμβρίου στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου.

Το Μνημόνιο προβλέπει τη συνεργασία σε ακαδημαϊκά, εκπαιδευτικά και ερευνητικά προγράμματα καθώς και τη διοργάνωση κοινών σεμιναρίων, συνεδρίων και άλλων εκδηλώσεων.

Ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Εξωτερικών Υποθέσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγητής Ανδρέας Ευσταθίου, ο οποίος υπέγραψε το Μνημόνιο Συνεργασίας εκ μέρους του Πανεπιστημίου, εξήρε τη σημαντική προσφορά του Terra Cypria σε περιβαλλοντικά θέματα στην Κύπρο και διαβεβαίωσε ότι το Πανεπιστήμιο θα προσφέρει τη στήριξη του στον οργανισμό στις μελλοντικές του προσπάθειες που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων τη διατήρηση της χλωρίδας και της πανίδας της Κύπρου. Δήλωσε επίσης ότι το Πανεπιστήμιο ενδιαφέρεται να διερευνήσει ευκαιρίες για κοινά ερευνητικά προγράμματα, καθώς και άλλες κοινές δράσεις με το Terra Cypria.

Από την πλευρά του ο εκτελεστικός Διευθυντής, κύριος Λεύκιος Σεργίδης, ο οποίος υπέγραψε το Μνημόνιο εκ μέρους του Terra Cypria,   υπογράμμισε το σημαντικό έργο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και τόνισε ότι η συνεργασία μεταξύ Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων και Περιβαλλοντικών Οργανώσεων μπορεί να συνεισφέρει  τα μέγιστα στον αγώνα για την προστασία του Περιβάλλοντος. Εξέφρασε δε την ευχαρίστηση του για την υφιστάμενη συνεργασία που υπάρχει με διάφορους καθηγητές του Πανεπιστημίου όπως τον Δρ. Λουκά Λουκά, Αναπληρωτή Καθηγητή Διδακτικής των Φυσικών Επιστήμων, και ευχήθηκε όπως η συνεργασία συνεχιστεί και διευρυνθεί στο άμεσο μέλλον.