Εκδήλωση Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου μας και Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου στο ΔΣΑ

Posted: December 16, 2022

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία εσπερίδα του Διεπιστημονικού Ερευνητικού Κέντρου για την Ενέργεια, της Νομικής Σχολής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και του Εργαστηρίου Γεωπολιτικών Αναλύσεων του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2022 στις 18.00  στην κεντρική αίθουσα τελετών του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών με θέμα ” Οι ελληνοτουρκικές σχέσεις και η Ανατολική Μεσόγειος ως πεδίο ενεργειακών κρίσεων και ευκαιριών”.

Την εκδήλωση προλόγισε ο πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών Κος Δημήτριος Βερβεσός. Συντόνισε η δημοσιογράφος Κα Έλλη Φωτίου.

Συμμετείχαν ως ομιλητές:

-Δημήτριος Καιρίδης , Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων, Πάντειο Πανεπιστήμιο

-Νικόλας Φαραντούρης, Καθηγητής Πανεπιστημίου Πειραιά

-Χάρης Δούκας, Αναπληρωτής Καθηγητής  Ενεργειακής Πολιτικής,  Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνίου

-Κωνσταντίνος Τσιμάρας, Κοσμήτορας Νομικής Σχολής Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

-Νικόλαος Παπαναστασόπουλος, Επίκουρος Καθηγητής  τμήματος Πολιτικής Επιστήμης , Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης

Ο Αναπληρωτής Καθηγητής Σωτήρης Σέρμπος του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης, Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, δεν μπόρεσε να παραβρεθεί λόγω ασθενείας.

Η εκδήλωση καλύφθηκε ζωντανά από το κανάλι του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών στο YouTube.