Εκδήλωση Ευρωπαϊκής Επιτροπής για το Ευρωπαϊκό Έτος Νεολαίας

Posted: December 16, 2022

Το Πανεπιστήμιο μας πρωτοπορεί αναφορικά με την διασύνδεση των φοιτητών του όχι μονο με την αγορά εργασίας αλλά και με τους διεθνείς οργανισμούς στο πλαίσιο της εξωστρέφειας.

Οι φοιτήτριες και οι φοιτητές της Νομικής Σχολής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου συμμετείχαν στην ημερίδα που διοργάνωσε το Γραφείο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Λεμεσό για το Ευρωπαϊκό Έτος Νεολαίας την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022.

Συμμετείχαν τόσο σε διαδραστικά σεμινάρια με την ενεργή συμμετοχή τους για θέματα όπως η ισότητα των φύλων, η πράσινη ανάπτυξη και η προοπτική απασχόλησης των νέων όσο και σε εξατομικευμένες συνεντεύξεις για την βελτίωση του βιογραφικού τους σημειώματος και την προοπτική απασχόλησής τους.

Ενημερώθηκαν ειδικότερα για τα προγράμματα Erasmus+, Ερατοσθένης, Europass, ενώ συμμετείχαν και σε κλήρωση για μελλοντική πιθανότητα εκπαιδευτικών επισκέψεων σε ευρωπαϊκούς θεσμούς στις Βρυξέλλες.