Διαδικτυακή Ημερίδα Έναρξης Κέντρου Ικανότητας Κυβερνοασφάλειας CYBER.CERIDES από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου διοργανώνει διαδικτυακή ημερίδα για την έναρξη Cyber Security Competence Center, CYBER.CERIDES στις 21 Οκτωβρίου 2020, στις 11:30 π.μ.

Χαιρετισμό στην εναρκτήρια εκδήλωση θα απευθύνει ο Υφυπουργός Έρευνας, Καινοτομίας και Ψηφιακής Πολιτικής της Κυπριακής Κυβέρνησης, κ. Κυριάκος Κόκκινος.

Η ασφάλεια στον κυβερνοχώρο αποτελεί βασικό πυλώνα της πολιτικής ατζέντας, αφού οι επιθέσεις στον κυβερνοχώρο δημιουργούν τεράστιες ζημιές σε εταιρίες και οργανισμούς διεθνώς. Είναι σημαντικό για τις κυβερνήσεις, τις επιχειρήσεις και τους ακαδημαϊκούς οργανισμούς να παραμείνουν στην πρώτη γραμμή αυτών των εξελίξεων μέσω της αξιολόγησης κινδύνων στον κυβερνοχώρο. Το CYBER.CERIDES στοχεύει στην παροχή τεχνογνωσίας παγκόσμιας κλάσης στον τομέα της ασφάλειας στον κυβερνοχώρο και στις επιστήμες κινδύνων και λήψης αποφάσεων μέσα από την έρευνα, την εκπαίδευση και κατάρτιση, και την παροχή συμβουλών και επιχειρηματικότητας.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μια εισαγωγή στους βασικούς κινδύνους του κυβερνοχώρου, καθώς και περιπτωσιολογικές μελέτες που θα παρουσιάσει το Κυπριακό CSIRT. Θα ακολουθήσει συζήτηση με τα μέλη της ομάδας του Διεθνούς Συμβουλευτικού Σώματος του CYBER.CERIDES το οποίο αποτελείται από εμπειρογνώμονες διεθνούς φήμης.

Την κύρια ομιλία σχετικά με τους πρωταρχικούς κινδύνους κυβερνοασφάλειας θα απευθύνει ο κ. Μάικλ Ντάνιελ, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της Cyber ​​Threat Alliance και πρώην Ειδικός Βοηθός του Προέδρου Ομπάμα και Συντονιστής Κυβερνοασφάλειας του προσωπικού του Συμβουλίου Εθνικής Ασφάλειας των ΗΠΑ.

Στην διαδικτυακή εκδήλωση θα συμμετάσχουν διεθνούς κύρους ομιλητές, συμπεριλαμβανομένης της Διευθύντριας στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή, υπεύθυνη για τη “Ψηφιακή Κοινωνία, Εμπιστοσύνη και την Κυβερνοασφάλεια”, κας. Δέσποινας Σπανού, του καθηγητή του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης και πρώην διευθύνοντα συμβούλου του Εθνικού Κέντρου Κυβερνοασφάλειας του Ηνωμένου Βασιλείου, κ. Ciaran Martin, του παγκόσμιου πρωτοπόρου στον τομέα της κυβερνοασφάλειας και πρώην επικεφαλής του CERT-EU, κ. Freddy Dezeure, καθώς και του Επιτρόπου Ρυθμίσεως Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών της Κύπρου, κ. Γιώργου Μιχαηλίδη, και των καθηγητών και πρώην Διευθυντών της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Paul Timmers και κ. Γιώργου Μετακίδη.

Την ημερίδα θα συντονίζει ο καθηγητής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου κ. Γιώργος Μπούστρας και θα συμμετέχουν οι καθηγητές Γιάννα Δανίδου και Γιώργος Χατζηχριστοφή.

Λίγα λόγια για το CYBER.CERIDES

Το CYBER.CERIDES στοχεύει να παρέχει στις κυβερνήσεις και στις επιχειρήσεις εξειδικευμένη τεχνογνωσία στον κυβερνοχώρο, καθώς και αξιολόγηση κινδύνων σε αυτό, ενσωματώνοντας θέματα ασφάλειας κυβερνοχώρο στις στρατηγικές κάθε οργανισμού. Το κέντρο αντλεί γνώση από τη μακροχρόνια δέσμευσή του στις επιστήμες των υπολογιστών και στις πολιτικές επιστήμες, το παγκόσμιο δίκτυο και την εμπειρία του στην δημιουργία πολιτικών, και την πρακτική της αξιολόγησης κινδύνων και της λήψης αποφάσεων.

Το CYBER.CERIDES βρίσκεται στην Κύπρο, σε ένα γεωπολιτικό άξονα διεθνών σχέσεων και οικονομικών συμφερόντων, ενώ παράλληλα προσφέρεται ως ένα κέντρο για τη σύνδεση και τη δημιουργία αξιόπιστων συνεργασιών μεταξύ ιδιωτών και οργανισμών, καθώς και για την ενίσχυση περιφερειακής συνεργασίας.

Για το αναλυτικό πρόγραμμα της ημερίδας πατήστε εδώ.

Δωρεάν εγγραφή εδώ.

Ακολουθήστε μας στο FB  και στο LinkedIn.

Επικοινωνήστε μαζί μας στο [email protected]