Το Πανεπιστήμιο μας διοργανώνει διαδικτυακό φοιτητικό συνέδριο για την Ακτινοδιαγνωστική – Ακτινοθεραπεία

Οι φοιτητές του προγράμματος Ακτινοδιαγνωστικής – Ακτινοθεραπείας του τμήματος Επιστημών  του  Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργανώνουν το 6ο διαδικτυακό φοιτητικό συνέδριο την Τετάρτη 18 Μαΐου 2022 στις 16:30.

Η ιατρική απεικόνιση αποτελεί πλέον βασικό στοιχείο της διαχείρισης διαφόρων παθήσεων και συνεπώς, η παρέμβαση και γενικά η συνεισφορά του Τεχνολόγου Ακτινολόγου – Τεχνολόγου Ακτινοθεραπευτή στις νέες σύγχρονες διαδικασίες διάγνωσης και θεραπείας αυξάνεται διαρκώς.  Για αυτό και το επάγγελμα του Τεχνολόγου Ακτινολόγου – Τεχνολόγου Ακτινοθεραπευτή καταγράφει αύξηση της ζήτησης στην αγορά.

Η έγκαιρη διάγνωση διαφόρων παθήσεων με την χρήση ακτινοδιαγνωστικών μηχανημάτων έχει σώσει πολλές ζωές και η συμβολή τους στις θεραπευτικές προσεγγίσεις γίνεται ολοένα και πιο σημαντική, βελτιώνοντας το προσδόκιμο ζωής πολλών ασθενών.

Οι συμμετέχοντες στο συνέδριο θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις διαγνωστικές προσεγγίσεις στον εντοπισμό διάφορων ασθενειών όπως καρκίνων, καρδιαγγειακών παθήσεων και της νόσου Cushing.

Στα πλαίσια του συνεδρίου, ο Πρόεδρος του Παγκύπριου Συλλόγου Τεχνολόγων Ακτινολόγων – Τεχνολόγων Ακτινοθεραπευτών εξηγεί γιατί είναι σημαντικό και επίκαιρο αυτό το επάγγελμα, τι πλεονεκτήματα προσφέρει ένα τέτοιο πτυχίο, και ποιες επαγγελματικές προοπτικές υπάρχουν.

Για να παρακολουθήσετε το Συνέδριο ακολουθήστε τον σύνδεσμο: https://eu.bbcollab.com/guest/14710994bfde42f3937e9454264f54ff