Σημαντικές Πληροφορίες και Οδηγίες προς Φοιτητές/τριες

Posted: April 8, 2020
  1. Ολοκλήρωση Εαρινού Εξαμήνου 2020: Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου έχει λάβει τα απαραίτητα μέτρα για να διασφαλίσει την ολοκλήρωση του τρέχοντος Εαρινού Εξαμήνου 2020, σύμφωνα με το ακαδημαϊκό ημερολόγιο όπως αρχικά έχει ανακοινωθεί. Τόσο η ακαδημαϊκή όσο και η διοικητική λειτουργία του Πανεπιστημίου συνεχίζεται εξ αποστάσεως, έτσι ώστε να διασφαλίζεται η ομαλή και αδιάλειπτη ακαδημαϊκή εξέλιξη και πρόοδός σας. Το Εξάμηνο θα ολοκληρωθεί, σύμφωνα με την αρχική ανακοίνωση του προγράμματος μαθημάτων του Εαρινού Εξαμήνου 2020, ως εξής:
    • Τελευταία μέρα Διδασκαλίας για Συμβατικά και Εξ Αποστάσεως μαθήματα: 22 Μαΐου 2020
    • Περίοδος Τελικών Εξετάσεων:
      • Για Συμβατικά Μαθήματα: 25 Μαΐου -05 Ιουνίου 2020
      • Για Εξ Αποστάσεως Μαθήματα: 29-31 Μαΐου 2020

1. Τα Συμβατικά Μαθήματα θα συνεχίσουν να πραγματοποιούνται εξ αποστάσεως μέχρι το τέλος του Εαρινού Εξαμήνου 2020: Η διδασκαλία των συμβατικών μαθημάτων θα συνεχίσει να προσφέρεται εξ αποστάσεως μέχρι και το τέλος του Εαρινού Εξαμήνου 2020 (22 Μαΐου 2020). Συνεχίζοντας την προσφορά όλων των διδακτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως, όπως με επιτυχία ισχύει μέχρι στιγμής, διασφαλίζουμε την ολοκλήρωση όλων των διδακτικών συναντήσεων για όλα τα μαθήματά σας στη βάση των χρονοδιαγραμμάτων του Εξαμήνου.
  2. Ενδιάμεσες και Τελικές Εξετάσεις για τα Συμβατικά Μαθήματα: Όλες οι Ενδιάμεσες και Τελικές Εξετάσεις των Συμβατικών Μαθημάτων θα πραγματοποιηθούν Εξ Αποστάσεως σύμφωνα με τις υποδείξεις της Επιτροπής Digital Enhanced Learning (DEL), οι οποίες βρίσκονται σε πλήρη εναρμόνιση με τα πρότυπα ποιότητας και τις εισηγήσεις του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙ.Π.Α.Ε.), όπως αυτά κοινοποιήθηκαν στις 19 Μαρτίου 2020 (https://www.dipae.ac.cy/index.php/el/nea-ekdiloseis/anakoinoseis-el/502-19-03-2020-endiameses-k-telikes) και στις 31 Μαρτίου 2020 (https://www.dipae.ac.cy/index.php/el/nea-ekdiloseis/anakoinoseis-el/511-31-03-2020-final-exams-koronoios), αντίστοιχα. Ο σκοπός είναι να διασφαλίσουμε πως οι προγραμματισμένες εξετάσεις θα υλοποιηθούν και ότι δεν θα σημειωθεί καμιά καθυστέρηση στις σπουδές σας. Όλες οι διαδικασίες για την υλοποίηση των Ενδιάμεσων και Τελικών Εξετάσεων έχουν ήδη καθοριστεί. Έχετε ήδη λάβει πληροφορίες για την πραγματοποίηση των Ενδιάμεσων Εξετάσεών σας από τους/τις διδάσκοντές/ές σας, ενώ το ίδιο θα συμβεί σύντομα για τις Τελικές σας Εξετάσεις.
  3. Πρόγραμμα Τελικών Εξετάσεων των Συμβατικών και Εξ Αποστάσεως Μαθημάτων του Εαρινού Εξαμήνου 2020: Οι ημερομηνίες και ώρες των Τελικών Εξετάσεων των Συμβατικών Μαθημάτων (25 Μαΐου-05 Ιουνίου 2020) και των Εξ Αποστάσεως Μαθημάτων (29-31 Μαΐου 2020) εμφανίζονται στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου εδώ.
  4. Πρακτικές Ασκήσεις/Εργαστήρια/Κλινικά Μαθήματα: Όλα αυτά τα μαθήματα ακολουθούν εναλλακτικές μεθόδους διδασκαλίας με βάση τα τρέχοντα διεθνή και ευρωπαϊκά πρότυπα και τις κατευθυντήριες γραμμές για την ποιότητα στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, διασφαλίζοντας ότι τα μαθησιακά αποτελέσματά τους επιτυγχάνονται πλήρως.
  5. Για φοιτητές/τριες που βρίσκονται στο εξωτερικό: Οι φοιτητές/τριες που βρίσκονται στο εξωτερικό δεν χρειάζεται να προβούν σε οποιονδήποτε προγραμματισμό ταξιδιού για επιστροφή στην πανεπιστημιούπολη για ακαδημαϊκούς λόγους κατά τη διάρκεια του Εαρινού Εξαμήνου, καθώς το εξάμηνο θα ολοκληρωθεί πλήρως εξ αποστάσεως.
  6. Η αρουσία και παρακολούθηση των συμβατικών μαθημάτων που πλέον προσφέρονται σε εξ αποστάσεως μορφή είναι υποχρεωτική: Η παρουσία και παρακολούθηση των φοιτητών/τριών στα μαθήματα που προσφέρονται πλέον εξ αποστάσεως είναι υποχρεωτική και οι διδάσκοντες καταγράφουν παρουσίες ηλεκτρονικά. Οι κανονισμοί του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου εξακολουθούν να ισχύουν όπως είναι αναρτημένοι στην ιστοσελίδα του.
  7. Τελετές Αποφοίτησης: Οι τελετές αποφοίτησης που θα λάμβαναν χώρα τον προσεχή Ιούνιο, αναβάλλονται. Οι νέες ημερομηνίες των τελετών αποφοίτησης θα ανακοινωθούν σε μεταγενέστερο στάδιο μαζί με ανακοίνωση για τη διαδικασία αίτησης για συμμετοχή στην τελετή αποφοίτηση.
  8. Έκδοση Τίτλου Σπουδών και Πτυχίου: Αιτήσεις για την έκδοση Τίτλων Σπουδών και Πτυχίου μπορούν να υποβληθούν εδώ. (Αίτηση Έκδοσης Πτυχίου).
  9. Έκδοση Βεβαιώσεων Εγγραφής, Πιστοποιητικών Ολοκλήρωσης Σπουδών και Αναλυτικών Βαθμολογιών: Αιτήματα για έκδοση Επιστολών Εγγραφής, Πιστοποιητικών Ολοκλήρωσης Σπουδών και Αναλυτικών Βαθμολογιών να αποστέλλονται στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: [email protected]