Επίσκεψη Φοιτητών Νομικής Σχολής στα γραφεία του Χρηματιστηρίου Αξιών Κύπρου

Posted: December 1, 2022

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσπαθώντας πάντα να βρίσκεται στην πρωτοπορία όσον αφορά καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας, που αποσκοπούν όχι μόνο στην απλή μεταφορά γνώσης αλλά και στην ανάδειξη βιωματικών μεθόδων διδασκαλίας, οργάνωσε επίσκεψη των φοιτητών Νομικής Σχολής στα γραφεία του Χρηματιστηρίου Αξιών Κύπρου στην Λευκωσία όπου έγινα τρείς διαλέξεις από λειτουργούς του Χρηματιστηρίου. Οι φοιτητές ενημερώθηκαν για τις αρμοδιότητες του Χρηματιστηρίου, τον ρόλο του, την λειτουργία του, καθώς και σε ενδεχόμενες πιθανότητες απασχόλησης τους σ’ αυτό ή σε χρηματιστηριακά γραφεία ή σε δικηγορικές εταιρείες. Η επίσκεψη αποτέλεσε πρωτοβουλία της Νομικής Σχολής και οι φοιτητές συνοδεύτηκαν κατά την επίσκεψη τους από τον Λέκτορα Δρ. Χ. Σταμέλο.