Συμμετοχή Φοιτήτριας Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου μας στο ConSIMium Project Europe

Posted: February 13, 2023

Τιμητική θεωρείται η αντιπροσώπευση της Κύπρου στο ConSIMium από την μεταπτυχιακή φοιτήτρια Κλινικής Ψυχολογίας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, Ερμολία Παύλου.

Το ConSIMium αποτελεί μια εμπειρία προσομοίωσης σε θέματα λήψης αποφάσεων και επίτευξης συμφωνιών για ολόκληρη την Ευρώπη. Η Ερμολία Παύλου επιλέχθηκε μεταξύ έξι υποψηφίων φοιτητών και φοιτητριών από πανεπιστήμια της Κύπρου και της ανατέθηκε η θέση της Πρέσβειρας της Κύπρου, η οποία είχε το ρόλο προώθησης της θέσης της Κυπριακής Δημοκρατίας ως εκπρόσωπος των φοιτητών και αντιπρόσωπος του κράτους σε διάφορα ζητήματα που αφορούν τον ευρωπαϊκό χώρο ως σύνολο.

Το ConSIMium πραγματοποιήθηκε στις 1-4 Φεβρουαρίου 2023, στο Συμβούλιο της Ευρώπης στις Βρυξέλλες όπου συμμετείχαν 162 φοιτητές και φοιτήτριες από όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.