Ο Κώστας Γουλιάμος για τον Μίκη στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Posted: October 13, 2021

Ο Κώστας Γουλιάμος, αποδεχόμενος την πρόσκληση της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, θα είναι ο Κεντρικός Ομιλητής στην εκδήλωση-αφιέρωμα στη μνήμη του μεγάλου συνθέτη.

Ο Καθ. Κ. Γουλιάμος, Ανώτερος Σύμβουλος Στρατηγικής Ανάπτυξης  του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και Τακτικό Μέλος της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Επιστημών & Τεχνών, θα μιλήσει τη Δευτέρα 18 Οκτωβρίου στην αίθουσα τελετών «Γεώργιος Μυλωνάς» του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για το θέμα: «Ερμηνεύοντας τον Μίκη Θεοδωράκη».

Ο Μίκης Θεοδωράκης μαζί με τον Κώστα Γουλιάμο συνέγραψαν το δοκίμιο «Στη Διαλεκτική της Αρμονίας», το οποίο εκδόθηκε το 2018 από τον Gutenberg. Το εν λόγω βιβλίο μεταφράζεται αυτή την περίοδο από το Πανεπιστήμιο του Rio de Janeiro στη Βραζιλία.

Η εκδήλωση-αφιέρωμα περιλαμβάνει και Μουσικό Πρόγραμμα από την Καμεράτα, Ορχήστρα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με έργα του Μίκη Θεοδωράκη. Αποτελείται αποκλειστικά από φοιτητές όλων των Τμημάτων και Σχολών του Πανεπιστημίου.

Η Καμεράτα, ηχογράφησε CD το 2018 με έργα Vivaldi, Mozart, Weber, Schubert, Holst και Σκαλκώτα. Τα μέλη της Καμεράτα συχνά συγκροτούν μικρότερα σύνολα μουσικής δωματίου, τρίο, κουαρτέτα, κουϊντέτα, τα οποία πλαισιώνουν μουσικά διάφορες εκδηλώσεις και τελετές του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Την Καμεράτα διευθύνει ο Γεώργιος Χλίτσιος.