Select Page

Πρωταθλητές οι EUC Alumni Warriors στο 1o Χειμερινό Τουρνουά Καλαθόσφαιρας

Posted: February 17, 2022

Πέντε+ μήνες, 45+ παιχνίδια, 110+ καλαθοσφαιριστές, 8 διαφορετικές ομάδες, μια πρωταθλήτρια του 1ου Χειμερινού Ερασιτεχνικού Τουρνουά Καλαθόσφαιρας. Η ομάδα των Αποφοίτων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου EUC Alumni Warriors επικράτησε με σκορ 82-75 της ομάδας του Δήμου ‘Εγκωμης σε ένα συναρπαστικό αγώνα όπως εξελίχθηκε, γράφοντας έτσι ιστορία ως η πρώτη ομάδα που κατακτά τον τίτλο σε αυτή τη νέα διοργάνωση. Μάλιστα, οι EUC Alumni Warriors ήταν αήττητοι σε όλους τους αγώνες του τουρνουά. Στο πρώτο ημίχρονο οι EUC Alumni Warriors έκαναν ένα εύκολο πέρασμα και υπερτερούσαν του αντιπάλου τους αφού προηγούνταν με 10 πόντους σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο, σε αντίθεση με το πρώτο, ήταν πραγματικά ένα παιχνίδι για γερά νεύρα. Η ομάδα του Δήμου Έγκωμης κατάφερε να μειώσει τη διαφορά φτάνοντας μάλιστα και στην ισοπαλία, ενώ η ομάδα μας έχανε πολλές κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Το παιχνίδι προχωρούσε πόντο με πόντο με τους παίκτες μας στα τελευταία στάδια του αγώνα να βρίσκουν τον τρόπο και με ένα εξαιρετικό Buzzer Beater του Τσαγγαρίδη, γράφτηκε το τελικό σκορ. Η ομάδα μας έδειξε μαχητικότητα αλλά και ψυχραιμία στις δύσκολες στιγμές του αγώνα και με τη σωστή καθοδήγηση του προπονητή κ. Αντρέα Κόκκινου και του Αρχηγού κ. Αντρέα Αντωνίου έφερε για ακόμη μια φορά τους EUC Alumni Warriors στην κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου. Περήφανη η κοινότητα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου για ακόμα μία φορά και συγχαίρουμε και πάλι τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο των EUC Alumni Warriors για τη νέα τους επιτυχία. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, ο Γιώργος Τσαγγαρίδης.

Η σύνθεση των EUC Alumni Warriors ήταν: Γιώργος Τσαγγαρίδης 28 (5), Σοφοκλής Κωνσταντινίδης 17 (2), Andreas Tsiatinis 15 (1), Νικόλας Ιωάννου 6, Αντρέας Καψός 5, Παναγιώτης Κρασσάς 5 (1), Αντώνης Στυλιανού 3 (1), Αλέξανδρος Γερομόσχος 2 και Αντώνης Παπαστεφάνου 1.