Επιλογή Σελίδας

Ιστορία

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι ένα από τα πιο σημαντικά ακαδημαϊκά και ερευνητικά κέντρα της Νότιας Ευρώπης, καθώς έχει ταυτιστεί με την ποιοτική εκπαίδευση, την καινοτομία υψηλής τεχνολογίας, την ερευνητική αριστεία και τη διασύνδεση με τη βιομηχανία και την κοινωνία. Οι ρυθμοί ανάπτυξής του είναι εντυπωσιακοί όσο και οι αμέτρητες ακαδημαϊκές και επιστημονικές του διακρίσεις.

Timeline

2019

• Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατατάσσεται μεταξύ των 301+ πανεπιστημίων από το Times Higher Education University Impact Rankings.
  • Ο εφευρέτης του Παγκόσμιου Ιστού (www), Sir Timothy John Berners-Lee, ανακηρύχθηκε σε επίτιμο διδάκτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών, στο Τμήμα Επιστήμης Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Μηχανικής.
  • Ο κ. Laurent Fabius, Πρόεδρος του Συνταγματικού Συμβουλίου της Γαλλίας και πρώην Πρωθυπουργός της Γαλλίας, αναγορεύθηκε σε Επίτιμο Διδάκτορα της Νομικής Σχολής.
  • Το Πρόγραμμα της Ιατρικής (Doctor of Medicine, MD) του EUC αναγνωρίζεται επισήμως από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και Συμβούλιο και περιλαμβάνεται στην πλατφόρμα InternalMarketInformationSystem(ΙΜΙ).

2018

• Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου γίνεται μέλος της Galileo Global Education, του μεγαλύτερου Ευρωπαϊκού πανεπιστημιακού οργανισμού με δίκτυο 37 ιδρυμάτων σε περισσότερες από 80 πανεπιστημιουπόλεις σε 10 χώρες και με πάνω από 100.000 εγγεγραμμένους φοιτητές.
  • Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή απονέμει στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου το HR Excellence in Research Logo αναγνωρίζοντας τη συμβολή του στην ερευνητική αριστεία.
  • Η Ιατρική Σχολή καλωσορίζει τους πρώτους φοιτητές Οδοντιατρικής για το ομώνυμο πενταετές πρόγραμμα σπουδών.
  • Το QS TOP UNIVERSITIES (QS stars) απονέμει στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου τον υψηλότερο δείκτη πέντε αστέρων στον τομέα της Απασχολησιμότητας (employability).

• Έναρξη του πρώτου προγράμματος Οδοντιατρικής στην Κύπρο από το EUC.
  • Το U-Multirank κατατάσσει το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου στα πρώτα 150 Πανεπιστήμια της Ευρώπης στο Applied Knowledge Partnership και μεταξύ των 300 πρώτων Πανεπιστημίων στο Research and Research Linkages.
  • Το Πανεπιστήμιο αξιολογείται με 5 αστέρια από το Μοντέλο Επιχειρηματικής Αριστείας (EFQM).
  • Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου εγκρίνεται από το Magna Charta Observatory Council ως υπογράφον πανεπιστήμιο του Magna Charta Universitatum.

2016

• Το U-Multirank απονέμει στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου την υψηλότερη διάκριση σε δύο βασικούς στρατηγικούς τομείς, την Έρευνα και τον Διεθνή Προσανατολισμό.
  • Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατατάσσεται στα κορυφαία 100 πανεπιστήμια του κόσμου στην «Ενέργεια και Κλιματική Αλλαγή» από το UI GreenMetric World Ranking Universities.

2015

• Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αξιολογείται από τον QS TOP UNIVERSITIES (QS Stars TM ) με τον υψηλότερο δείκτη πέντε αστέρια στους τομείς της Διδασκαλίας, των Υποδομών, της Κοινωνικής Ευθύνης, της Διεθνοποίησης και της Προσβασιμότητας/Στήριξης των φοιτητών.
  • Δημιουργείται το μοναδικό Κέντρο Καινοτομίας της Microsoft στην Κύπρο, ενός από τα 110 κέντρα που λειτουργούν σήμερα παγκοσμίως.
  • Ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, κ. Προκόπης Παυλόπουλος αναγορεύεται σε Επίτιμο Διδάκτορα της Νομικής Σχολής.

2014

• Η Ιατρική Σχολή βραβεύεται με δύο πρώτα βραβεία από την Crestron International Awards στις κατηγορίες «Best Medical Solution» και «Best Medical Installation»
  • Η βραβευμένη με Νόμπελ Χημείας το 2009, βιοχημικός Ada E. Yonath, αναγορεύεται σε Επίτιμη Διδάκτορα της Ιατρικής Σχολής.
  • Ο βραβευμένος με Νόμπελ Χημείας το 1988, βιοχημικός Robert Huber, αναγορεύεται σε Επίτιμο Διδάκτορα της Σχολή Ιατρικής και ενσωματώνεται ως στο ακαδημαϊκό προσωπικό της Σχολής ως Επισκέπτης Καθηγητής.

• Ιδρύεται η Ιατρική Σχολή του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.
  • Ιδρύεται η Μονάδα Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης.

2012

• Ο πρώην πρόεδρος των ΗΠΑ, Μπιλ Κλίντον, πραγματοποιεί ομιλία σε εκδήλωση του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.

2011

• Εγκαινιάζεται το πρώτο Science Shop στην Κύπρο, υλοποιώντας ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά προγράμματα της ΕΕ.

2007

• Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου εγγράφεται επίσημα στο μητρώο Πανεπιστήμιων του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κυπριακής Δημοκρατίας.

2005

• Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου συμμετέχει στο δίκτυο της Laureate International Universities.

2000

• Οι προπτυχιακοί και οι μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών του Cyprus College πιστοποιούνται από το Κυπριακό Συμβούλιο Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης–Πιστοποίησης.

1961

• Ο Ιωάννης Γρηγορίου ιδρύει το Cyprus College, το πρώτο τριτοβάθμιο εκπαιδευτικό ίδρυμα ανώτερης εκπαίδευσης στην Κύπρο.