Κανόνες πρακτικής άσκησης του δικηγορικού επαγγέλματος

Η Νομική Σχολή του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου σε συνεργασία με τον Παγκύπριο Δικηγορικό Σύλλογο,  θα πραγματοποιήσει την Τρίτη 14 Μαΐου 2024 και ώρα 3μμ – 6μμ, στο Auditorium A, 3ωρη ημερίδα/συζήτηση με θέμα: “Κανόνες πρακτικής άσκησης του δικηγορικού επαγγέλματος”.

Προσκεκλημένοι ομιλητές θα είναι οι :

κ. Μιχάλης Βορκάς, Πρόεδρος του Παγκυπρίου Δικηγορικού Συλλόγου

κ. Χρίστος Τριανταφυλλίδης, Πρόεδρος της Επιτροπής Δεοντολογίας του Παγκυπρίου Δικηγορικού Συλλόγου

κ. Γιώργος Χριστοδούλου, μέλος του Πειθαρχικού Συμβουλίου του Παγκυπρίου Δικηγορικού Συλλόγου

Πρόγραμμα:

• 15:00 Χαιρετισμός του Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής του ΕΠΚ, Καθηγητή κ. Κωνσταντίνου Τσιμάρα
  • 15:10 ΠΕΡΙ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΝΟΜΟΙ, ομιλητής κ. Μιχάλης Βορκάς
  • 15:55 ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ, ομιλητής κ. Χρίστος Τριανταφυλλίδης
  • 16:50 ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ, ομιλητής κ. Γιώργος Χριστοδούλου
  • 17:30 ΣΥΖΗΤΗΣΗ-ΑΠΟΡΙΕΣ

Χαιρετισμό θα απευθύνει ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής του του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου,  Καθ. Κωνσταντίνος Τσιμάρας.

Τη συζήτηση θα συντονίζει η κα Λεμονιά Καουτζάνη Σκλαβούνου, στα πλαίσια του μαθήματος “LLB 130Α: ΠΕΡΙ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ / ΠΡΑΚΤΙΚΗ”, το οποίο διδάσκει.

Η ημερίδα αποτελεί μέρος της Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης των Δικηγόρων και μοριοδοτείται με 2 πιστοποιημένες μονάδες, οι οποίες θα καταχωρηθούν από τον Παγκύπριο Δικηγορικό Σύλλογο στους δικηγόρους που θα παρακολουθήσουν το πρόγραμμα στην ολότητά του, συνεπώς ΔΕΝ θα εκδοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης.

Η ημερίδα θα είναι ανοιχτή και προς όλους τους φοιτητές Νομικής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.