Ημερίδα Ψυχικής Υγείας: Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων

Το Τμήμα Κοινωνικών Επιστημών και Επιστημών Συμπεριφοράς του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Μέρας Ψυχικής Υγείας διοργανώνει ημερίδα με θέμα Ψυχική Υγεία: Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων. Η ημερίδα θα διεξαχθεί τη Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2022 από τις 9:30 μέχρι τις 17:00.

Η ημερίδα είναι αφιερωμένη στα παιδιά και τους έφηβους. Θα δώσει τη δυνατότητα στους πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας να ενημερωθούν θέματα που αφορούν την ψυχική υγεία και την ψυχοπαθολογία των παιδιών και των εφήβων. Είναι πολλές οι προκλήσεις που αντιμετωπίζει αυτός ο πληθυσμός, με αποτέλεσμα να γίνεται ολοένα και πιο ευάλωτος.

Σ’ αυτό το πλαίσιο, θα φιλοξενήσουμε, από το Ηνωμένο Βασίλειο, την Καθηγήτρια Cecilia Essau, που εδώ και δεκαετίες μελετά την ψυχοπαθολογία των παιδιών και των εφήβων, δίνοντας έμφαση στο άγχος και την κατάθλιψη. Μια από τις μεγαλύτερες μελέτες που έχει διεξάγει σε παγκόσμιο επίπεδο είναι ο τρόπος αντιμετώπισης του άγχους και η ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας και της αυτοεκτίμησης των παιδιών. Τα αποτελέσματα πολλών ερευνών έδειξαν την ανάγκη δημιουργίας ενός εγχειριδίου που να περιλαμβάνει τεχνικές προώθησης υγιεινών τρόπων ζωής και αντιμετώπισης του άγχους και της κατάθλιψης. Έτσι, σε συνεργασία με τον Καθηγητή Thomas HOllendick έχουν δημιουργήσει το Super Skills for Life (SSL) το οποίο θα παρουσιαστεί στην Ημερίδα μας.

Η ημερίδα θα ξεκινήσει με επίσημους χαιρετισμούς από την Υπουργό Υγείας Δρ. Πόπη Κανάρη, από τον Δρ. Aνδρέα Ευσταθίου Πρύτανη του πανεπιστημίου μας και από τον πρόεδρο του τμήματος μας Δρ. Παναγιώτη Παρπόττα. Μετά θα ακολουθήσει η παρουσίαση της Καθηγήτριας Cecilia Essau και το απόγευμα θα διεξαχθούν σεμινάρια που θα μας παραχωρήσει.

‘Οσοι θα ήθελαν να παρακολουθήσουν την ημερίδα και δεν μπορούν να παρευρεθούν στο πανεπιστήμιο μας θα έχουν την δυνατότητα να συνδεθούν διαδικτυακά.

Θα δίνονται πιστοποιητικά παρακολούθησης.