Επαγγελματικές Κοινότητες Μάθησης ως μέσο επαγγελματικής ανάπτυξης εκπαιδευτικών: Ευρωπαϊκή προοπτική και καλές πρακτικές από διάφορες χώρες της Ευρώπης​​​​​​​

Στο webinar θα συζητήσουμε την ιδέα των επαγγελματικών κοινοτήτων μάθησης (ΕΚΜ) ως μεθοδολογία επαγγελματικής μάθησης στον τομέα της εκπαίδευσης. Αντλώντας γνώση από ένα αριθμό χωρών στην Ευρώπη στις οποίες οι ΕΚΜ έχουν υιοθετηθεί εδώ και αρκετό καιρό, και αναστοχαζόμενοι με βάση τη σύγχρονη βιβλιογραφία για το θέμα, θα επαναπροσδιορίσουμε την ιδέα των επαγγελματικών κοινοτήτων μάθησης, θα επισημάνουμε τα είδη τους, θα αναφερθούμε στα χαρακτηριστικά που τις καθιστούν επιτυχείς, και θα μιλήσουμε για το ρόλο των συντονιστών και των υποστηρικτών. Επιπρόσθετα θα συζητήσουμε τις διάφορες προκλήσεις σε σχέση με την ομαλή λειτουργία των ΕΚΜ και θα εστιάσουμε στην ιδέα του αναστοχασμού και της διερεύνησης ως σημαντικά εργαλεία λειτουργίας των ΕΚΜ.

Το webinar αποτελεί μέρος του ερευνητικού προγράμματος LeaFaP: Leading and Facilitating Professional Learning Communities in Schools towards an Inquiry-based and Reflective Practice.

Το διαδικτυακό σεμινάριο ενδιαφέρει μέλη διευθυντικών ομάδων σχολικών μονάδων και εκπαιδευτικούς που λαμβάνουν μέρος σε επαγγελματικές κοινότητες μάθησης.

Παρακολουθήστε εδώ

Θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.