Neuroscientist Semir Zeki talks about ‘The Neurobiology of Beauty’ at European University Cyprus

Ο διεθνούς φήμης Νευροεπιστήμονας Semir Zeki, Καθηγητής στο University College London και Fellow of the Royal Society επισκέπτεται την Κύπρο στα τέλη Μαρτίου στα πλαίσια ενός Advanced course του Ερευνητικού Δικτύου Marie-Slodowska Curie i-conn στο οποίο συμμετέχουν το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και o ερευνητικός οργανισμός AAI Scientific Cultural Services Ltd (AAISCS).

Ο καθ. Zeki έχει ειδικευτεί στη μελέτη του οπτικού εγκεφάλου των πρωτευόντων και πιο πρόσφατα των νευρικών συσχετισμών συναισθηματικών καταστάσεων, όπως η εμπειρία της αγάπης, της επιθυμίας και της ομορφιάς που δημιουργούνται από αισθητηριακές εισροές στο πεδίο της νευροαισθητικής.

Με την ευκαιρία της επίσκεψης του καθ. Semir Seki στη Κύπρο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου σε συνεργασία με την AAISCS διοργανώνει εκδήλωση κατά την οποία ο καθ. Seki θα δώσει δημόσια διάλεξη στα Αγγλικά με τίτλο ‘Η Νευροβιολογία της Ομορφιάς’. Η διάλεξη που θα απευθύνεται στο ευρύ κοινό θα λάβει χώρα στο Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου την 31η Μαρτίου, 6.30μμ και η είσοδος θα είναι ελεύθερη.

Παρακολουθήστε εδώ