Αμερικανοί φοιτητές σε συνέδριο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

Posted: July 25, 2019

Το συνέδριο “Ενδιάμεσες Γραμμές: Πολιτισμός και Αυτοκρατορία στην Ανατολική Μεσόγειο” ήταν ένα διαθεματικό συνέδριο που σκοπό είχε να εξετάσει διάφορες πτυχές πολιτισμικής πολιτικής στο πλαίσιο της αυτοκρατορίας στην Ανατολική Μεσόγειο. Την πρωτοβουλία για τη διοργάνωση του συνεδρίου είχαν η Σχολή Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και το Πανεπιστήμιο Stockton University του New Jersey των Ηνωμένων Πολιτειών. Οι προ-συνεδριακές δραστηριότητες άρχισαν την Τετάρτη, 3 Ιουνίου, με μια συνεδρία στην οποία έλαβαν μέρος αποκλειστικά φοιτητές από το πρόγραμμα Αγγλικής Φιλολογίας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και του Stockton University. Οι φοιτητές παρουσίασαν μελέτες που μέσα από μια ποικιλία κριτικών προσεγγίσεων ανέλυαν πτυχές της αποικιοκρατικής ιστορίας της Κύπρου αλλά και θέματα που αφορούν την δομή της ταυτότητας. Στις 4 Ιουνίου  πραγματοποιήθηκε η επίσημη έναρξη του συνεδρίου στην Πύλη Αμμοχώστου, την οποία παρεχώρησε δωρεάν ο Δήμος Λευκωσίας.  Ο Πρύτανης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου καθηγητής Κώστας Γουλιάμος απεύθυνε χαιρετισμό. Τον ακολούθησε ο Αμερικανός Πρέσβης John Koenig και ο Βρετανός Ύπατος Αρμοστής Damian Roderic Todd που επίσης απηύθυναν χαιρετισμούς και αναφέρθηκαν στη σημασία του συνεδρίου για την Κύπρο του σήμερα. Οι κύριοι ομιλητές στο συνέδριο ήταν η ιστορικός τέχνης κ. Ρίτα Σεβέρη, ο Andrew Thompson, καθηγητής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο του Exeter, και η Ella Shohat, καθηγήτρια Πολιτισμικών Μελετών στο Πανεπιστήμιο  της Νέας Υόρκης. Το συνέδριο ολοκλήρωσε με μεγάλη επιτυχία τις δραστηριότητές του, το απόγευμα του Σαββάτου, 6 Ιουνίου.

Λεζάντα: Από αριστερά, ο πρύτανης του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγητής Κώστας Γουλιάμος, ο ύπατος αρμοστής της Μεγάλης Βρετανίας Damian Roderic Todd και ο πρέσβης των Ηνωμένων Πολιτειών John Koenig