17η Έκθεση Εργοδότησης για φοιτητές

Posted: July 25, 2019

Θέσεις εργασίας και ένταξη σε προγράμματα πρακτικής άσκησης εξασφάλισε η 17η Έκθεση Εργοδότησης για τους φοιτητές του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου

Θερμά συγχαρητήρια απηύθυνε η υπουργός Εργασίας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, κ. Ζέτα Αιμιλιανίδου στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου για τη διοργάνωση της 17ης Έκθεσης Πρακτικής Εμπειρίας και Εργοδότησης (17η Annual Internship and Career Exhibition). Η Έκθεση πέτυχε τη δημιουργία καναλιών επικοινωνίας μεταξύ των αποφοίτων του και Φορέων απασχόλησης και κατάρτισης που λειτουργούν στην κυπριακή Αγορά εργασίας.

Διοργανωτής της εκδήλωσης ήταν το “Κέντρο Καριέρας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου”, το οποίο προετοιμάζει τους φοιτητές και αποφοίτους του πανεπιστημίου για επαγγελματική αποκατάσταση και ανάπτυξη δεξιοτήτων απασχολησιμότητας μέσω πρακτικής άσκησης. Η εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, με την συμμετοχή 55 εταιρειών και Οργανισμών από όλους τους τομείς της κυπριακής Οικονομίας, κατάφερε να προσελκύσει εκατοντάδες νέους. Φοιτητές και απόφοιτοι του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου ενημερώθηκαν για τις νέες τάσεις στην Αγορά εργασίας, συμπλήρωσαν αιτήσεις ενώ εξασφαλίσθηκαν θέσεις πρακτικής άσκησης με στόχο την βελτίωση των δεξιοτήτων τους για επιτυχή επαγγελματική αποκατάσταση.

Στο μήνυμα της υπουργού Εργασίας προς τους φοιτητές αναφέρεται ότι «η ανεργία των νέων είναι εξαιρετικής σημασίας πρόβλημα … Μόνο με συνεργασία και συστράτευση όλων των εμπλεκόμενων Φορέων σε αυτή τη δύσκολη προσπάθεια θα μπορέσουμε να εντάξουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αριθμό από τους άνεργους νέους μας στην Αγορά εργασίας». Από πλευράς της, η  διευθύντρια του Γραφείου Φοιτητικών Υποθέσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, κ. Ελένη Μαρκαντώνη ανέφερε ότι «η σημερινή Έκθεση εδραιώνει τη σύνδεση της Αγοράς εργασίας με την φοιτητική κοινότητα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου. Το Κέντρο Καριέρας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου ήταν πρωτοπόρο όταν διοργάνωσε για πρώτη φορά την Έκθεση Εργοδότησης στην Κύπρο πριν από 20 χρόνια όπως επίσης και το Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης, το οποίο προσφέρει ανελλιπώς τα τελευταία 18 χρόνια. Το πανεπιστήμιό μας είναι ιδιαίτερα περήφανο για τα 17 διαφορετικά προγράμματα πρακτικής άσκησης που διαθέτει».