Posted: March 28, 2024

Πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα με μεγάλη επιτυχία η επιστημονική ημερίδα με θέμα «Νέες Προοπτικές και Προκλήσεις στην Οργανωσιακή Ψυχολογία και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό» την οποία διοργάνωσαν από κοινού το Εργαστήριο Κοινωνικής και Οργανωσιακής Ψυχολογίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης και το Εργαστήριο Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Ε.Κ.Π.Α. σε συνεργασία με το Κέντρο Εφαρμοσμένης Ψυχολογίας και Προσωπικής Ανάπτυξης (Κ.Ε.ΨΥ.Π.Α.) του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου. Τον συντονισμό της ημερίδας είχαν από πλευράς Ε.Κ.Π.Α. ο Καθηγητής κ. Αλέξανδρος-Σταμάτιος Αντωνίου και η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Αικατερίνη Αργυροπούλου ως Διευθυντές των ανωτέρω Εργαστηρίων και ο Επίκουρος Καθηγητής κ. Νικόλαος Δρόσος από την πλευρά του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Δημήτριος Δρόσος, ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Αγωγής Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Θωμάς Μπαμπάλης, ο Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών, Κοινωνικών Επιστημών και Επιστημών της Αγωγής του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου Καθηγητής κ. Σταύρος Σταύρου Καραγιάννης, ο Πρόεδρος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Κωνσταντίνος Σκορδούλης και ο Πρόεδρος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Δημήτριος Φωτεινός.

Κατά τα τελευταία έτη, υπάρχει αυξανόμενο ενδιαφέρον για το πώς τα παραπάνω ζητήματα συνυφαίνονται με τις δυναμικές που δημιουργούνται στο περιβάλλον της εργασίας. Καθώς, η οργανωσιακή ψυχολογία μετέρχεται επιστημονικών μεθόδων και τεχνικών αλλά και θεωρητικών μοντέλων από άλλους τομείς του επιστητού, όπως για παράδειγμα την επιστήμη του επαγγελματικού προσανατολισμού και της σταδιοδρομίας, η διεπιστημονική αυτή συνεργασία της οργανωσιακής ψυχολογίας και του επαγγελματικού προσανατολισμού αλληλοεπιδρούν δυναμικά και πολυεπίπεδα παρέχοντας νέες διαστάσεις στα γνωστικά τους αντικείμενα έχοντας στο κέντρο σταθερά πάντα τον άνθρωπο και την δραστηριοποίησή του εντός του εργασιακού του βίου.

Το Κέντρο Εφαρμοσμένης Ψυχολογίας και Προσωπικής Ανάπτυξης (Κ.Ε.ΨΥ.Π.Α.) του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρο, δημιουργήθηκε βασιζόμενο στο τρίπτυχο Πρόληψη – Αξιολόγηση – Θεραπεία και προσφέρει τις υπηρεσίες του στην κοινότητα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου. Το Κέντρο εποπτεύεται από τη Σχολή Επιστημών της Αγωγής, Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών (τομέας Ψυχολογίας).

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρει Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακό στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό και Συμβουλευτική. Πρόκειται για ένα διεπιστημονικό πρόγραμμα, το οποίο παρέχει τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για την άρτια προετοιμασία εξειδικευμένων επιστημόνων που θα καλούνται να βοηθήσουν άτομα, ώστε αυτά να συνειδητοποιήσουν τις ικανότητες και τα ενδιαφέροντά τους, να λάβουν τις σωστές εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις και να σχεδιάσουν αποτελεσματικά τη σταδιοδρομία τους.