Κέντρο Καριέρας Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου: Σεμινάριο: “Πώς να γίνετε Ψηφιακός Νομάς”

Posted: March 13, 2024

Tο Κέντρο Καριέρας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργάνωσε την Τρίτη, 27 Φεβρουαρίου 2024, επαγγελματικό σεμινάριο με τίτλο “Πώς να Γίνετε Ψηφιακός Νομάς”. Οι φοιτητές και οι απόφοιτοί συνδέθηκαν στο διαδικτυακό σεμινάριο για να εξερευνήσουν τις δυνατότητες μιας καριέρας ανεξάρτητης από γεωγραφική τοποθεσία. Ψηφιακοί νομάδες (digital nomads) αποκαλούνται όσοι μπορούν να εργάζονται απομακρυσμένα, από οποιοδήποτε μέρος του κόσμου – συνήθως μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Υπό την καθο

ήγηση του κου Μάρκου Κορβέση, Συμβούλου Σταδιοδρομίας &  Επιχειρήσεων, LeadCompass, οι συμμετέχοντες απέκτησαν πολύτιμες γνώσεις για τον τρόπο ζωής του ψηφιακού νομά, πρακτικές στρατηγικές για τη μετάβαση απομακρυσμένη εργασία και ενημερώθηκαν για τα βασικά εργαλεία που απαιτούνται για να ευδοκιμήσουν σε ένα δυναμικό, παγκόσμιο περιβάλλον.

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τα οφέλη και τις προκλήσεις ενός τρόπου ζωής ως ψηφιακός νομάς. Ο κος. Κορβέσης μοιράστηκε ταυτόχρονα τις μεθόδους με τους οποίους υποψήφιοι θα μπορούσαν να εξετάσουν  ευκαιρίες απομακρυσμένης εργασίας και τις πλατφόρμες ελευθέρης επαγγελματικής δραστηριότητας. Χρησιμοποιώντας παραδείγματα από την ζωή του ως νομάς, ο κος Κορβέσης εξήγησε τεχνικές για τη διατήρηση της παραγωγικότητας και της ισορροπίας μεταξύ εργασίας και προσωπικής ζωής ως ψηφιακός νομάς.

Ο Μάρκος Κορβέσης, με την πλούσια εμπειρία και την τεχνογνωσία του, κατέκτησε τους συμμετέχοντες με το διαφωτιστικό του στυλ παρουσίασης και τις προσωπικές του εμπειρίες.