Politicization of Identities in Diaspora: Cosmopolitanism & Conflict Discourses

Posted: February 19, 2020

To Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου συντονίζει το διετές πρόγραμμα Politicization of Identities in Diaspora: Cosmopolitanism & Conflict Discourses το οποίο συγχρηματοδοτείται από εθνικούς και ευρωπαϊκούς πόρους στα πλαίσια του Προγράμματος Restart 2016 – 2020, Excellence Hubs του Ιδρύματος Έρευνας & Καινοτομίας. Στις 9 Ιανουαρίου 2020 πραγματοποιήθηκε στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου η πρώτη συνάντηση των εταίρων του Προγράμματος. Συγκεκριμένα, το Πρόγραμμα αποτελεί συνεργασία τεσσάρων (4) εταίρων: του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου που ηγείται του Προγράμματος, του King’s College London (Centre of Language, Discourse and Communication), του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου (Tμήμα Επιστημών της Αγωγής) και του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας.

Το Πρόγραμμα επικεντρώνεται σε θέματα γλώσσας, επικοινωνίας και ταυτότητας στη διασπορά, και διερευνά πώς οι Ελληνοκύπριοι της διασποράς που ζουν σε πολυπολιτισμικές πόλεις όπως το Λονδίνο και τη Νέα Υόρκη, αλλά και αυτοί που επιστρέφουν στην Κύπρο, βλέπουν την ταυτότητά τους, το μέλλον τους και την εικόνα που έχουν για την Κύπρο σε διαφορετικά γεγονότα και περιβάλλοντα, λαμβάνοντας επίσης υπόψη την ιστορία της ημικατεχόμενης τους πατρίδας. Στο πλαίσιο του Προγράμματος και μέσα από τα αποτελέσματα του ερευνητικού του μέρους, αναμένεται να παραχθεί και να εφαρμοστεί στις χώρες στις οποίες επικεντρώνεται η έρευνα (Κύπρο, Ηνωμένο Βασίλειο, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής) πρόγραμμα επιμόρφωσης φορέων της διασποράς με θέμα τη σημασία των διασπορικών επικοινωνιακών πρακτικών για κοινωνική συνοχή και επίλυση συγκρούσεων. Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου συντονίζει τις δράσεις που αφορούν τη διαχείριση των εργασιών του Προγράμματος, τη συλλογή και ανάλυση δεδομένων, καθώς και την σύνδεση των πορισμάτων με την υπάρχουσα βιβλιογραφία.

Για περισσότερες πληροφορίες για το Πρόγραμμα PoliDiCo μπορείτε να αποταθείτε στη συντονίστρια του Προγράμματος Δρα Κωνσταντίνα Χαραλάμπους, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Επιστημών της Αγωγής Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, e-mail: [email protected]

Πρόσκληση συμμετοχής: εάν είστε μέλη της Κυπριακής Κοινότητας στο Λονδίνο ή επαναπατρισθέντες στην Κύπρο, μπορείτε να εκδηλώσετε ενδιαφέρον για συμμετοχή στο Πρόγραμμα στο email: [email protected]

Περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε επίσης να βρείτε στους λογαριασμούς του Προγράμματος στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης:

Facebook: https://www.facebook.com/PoliDiCoCy/`

Twitter: @PoliDiCo