Υποτροφίες Ακαδημαϊκής Αριστείας για Διδακτορικές Σπουδές στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου το Φθινοπωρινό Εξάμηνο 2024

Posted: March 14, 2024

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου προκηρύσσει περιορισμένο αριθμό Υποτροφιών Ακαδημαϊκής Αριστείας για διδακτορικές σπουδές (Ph.D.). Οι υποτροφίες, οι οποίες καλύπτουν πλήρως τα δίδακτρα σπουδών φοίτησης, αφορούν αποκλειστικά σε νεοεισερχόμενους/ες φοιτητές/τριες διδακτορικού επιπέδου το Φθινοπωρινό εξάμηνο 2024 (έναρξη μαθημάτων Οκτώβριος 2024)  στα ακόλουθα διδακτορικά προγράμματα και θεματικές περιοχές κάτω από την εποπτεία των ακόλουθων μελών Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού (Δ.Ε.Π.) του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου:

PhD Program

Thematic area

Supervisors

Communication

1. Public Health Unraveling the impact of obesity stigma on health outcomes in Cyprus: An epidemiological study addressing psychosocial well-being, health behaviors, and healthcare disparities. Konstantinos Giannakou [email protected]
2. Business Administration A Systems Dynamics Approach to Strategic Management for Sustainable Development George Papageorgiou [email protected]
3. Cancer Biology Elucidating the role of novel genes implicated in the mechanisms of epithelial-mesenchymal plasticity in lung cancer through CRISPR/Cas9 approaches Christiana Neophytou [email protected]
4. Cancer Biology and Clinical Oncology Epidemiology and gender disparities of diet-induced liver cancer Evi Farazi [email protected]
5. Medical Sciences Surgery; Gender equality; Continuous Professional Development Dimitrios Ntourakis [email protected]

Gender related Scholarships per EUC Gender Equality Plan

1. Επιστήμες της Αγωγής Οικογένεια, Σχολική Κατ’ Οίκος Εργασία και Φύλο Ή Φύλο και Τριτοβάθμια Εκπαίδευση Loizos Symeou [email protected]

Special PhD Scholarship in the School of Law in memory of Iakovos Farsedakis, first Dean of the School.

1. Law Energy and Environmental Law Constantinos Tsimaras [email protected]

Επιπρόσθετα, το Πανεπιστήμιο έχει προκηρύξει πρόσκληση για υποβολή αιτήσεων για διδακτορικές σπουδές από όλες τις σχολές του Πανεπιστημίου. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Αίτηση, υποστηρικτικό υλικό και διαδικασία εισαγωγής

1. Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά εδώ
  2. Οι ενδιαφερόμενοι/ες υποψήφιοι/ες αναμένεται να υποβάλουν σχετική ερευνητική πρόταση μαζί με την αίτησή τους.
  3. Το απαραίτητο υποστηρικτικό υλικό που συνοδεύει την αίτηση περιγράφεται στην αίτηση εισδοχής.
  4. Η τελική επιλογή βασίζεται στην αξιολόγηση των προσόντων και της προσωπικής συνέντευξης των αιτητών/τριών όπως προβλέπεται στις καθιερωμένες διαδικασίες της αντίστοιχης Σχολής. Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε με τους/τις επόπτες/τριες που αναφέρονται παραπάνω ή τον κύριο Στέφανο Θεοδοσίου στο Γραφείο Εισδοχής στο 22-713000 ή στο [email protected].