Φοιτητές της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου μας ανάμεσα στους Εθελοντές του SupportCY και CyMSA

Posted: April 21, 2023

Το SupportCY στηρίζει οικονομικά και οργανώνει την εκπαίδευση ομάδας επείγουσας Ιατρικής που λειτουργεί υποστηρικτικά τόσο για την ασφάλεια και υγεία του ευρύτερου κοινού σε έκτακτες καταστάσεις. Πάντοτε υπό τις οδηγίες των αρμοδίων κρατικών υπηρεσιών, το SupportCY οργάνωσε την εκπαιδευση φοιτητών του cymsa. Ανάμεσα στους εθελοντές ήταν φοιτητές της ιατρικης του Πανεπιστημίου Κύπρου και φοιτητές ιατρικής του Ευρωπαικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Οι φοιτητές μας (Κύπρος Παναγιώτου, Απόστολος Ιζάμης και Θεοδώρα Μιχαήλ) εκπαιδεύονται από εμπειρογνώμονες σε ασκήσεις πρώτων βοηθειών και εφαρμογή σωστής προνοσοκομειακής περίθαλψης (PHTLS), για τον καλύτερο συντονισμό κατά τη διάρκεια καταστάσεων έκτακτης ανάγκης.